Year

Community

Youth

Trainee

Pride of

Workmanship

Small Business

Rod Tallis

Award

Quiet Achiever Award

1983

Ted Burgess,

Les Geelan

Alison Morris

 

Joyce Higson,

Judith Wells,

Carol Wilkinson,

Margaret Higson

 

 

 

1984

Bert Evans,

Bob Paton,

Herbert Knight

Michelle Hoven,

Tracey Carpenter,

Alexandra Fife,

Nicholas Batley,

David Newton,

Geoff Smith,

Elizabeth Matheson

RYLA.

Lydell Joss,

Michelle Reed

Anne Edwards

 

Stuart Knowland

 

1985

Eileen Bowden,

Marjorie Clegg,

Brian Cromie,

Ken Turnidge,

Ray Whiteman,

John Henderson,

Ben Swane

Floria Simring,

Ruth Adamson,

Neil Gleeson

 

Carol McCarthy,

Cathie Gauci,

Joan Barker,

Paul Udy,

Edward Davies,

Keith Ellis

 

Debra Pritchett

 

1986

Hazel Carlson,

Betty Myles,

Keith See

Fiona Colbert,

Elissa Hockley

 

Melba Branz,

Kim Farrow,

Joeseph Moio

 

Kevin Macaitis

 

1987

Barbara Rijn,

Peter Goldstein

Christine Shore,

James McArdle,

Ian Marrott

 

Betty Beresford,

Michael Bell

John Davis

Helen Cobham

 

1988

Caryl Turnidge,

Ron Maxey

Freya Males,

Bronwyn Davis

 

Mark Adamson,

Barbara Stokes,

Sue Ellen Smith

 

Neil Perrott

 

1989

Eva Smedley,

Cyril Brown,

Paul Browning,

John Graham,

Trevor Knight,

Osmond Jackson

Karen Albuckle,

Robin Stapley,

Frances Douglas,

Joanne Kienhardt,

Martin Willis,

Mellisa Windybanks,

Dean Carter,

Geoff Harris

Ann Westbrook,

Denise Ackroyd,

Lyn Searle

 

 

Ted Hudswell

 

1990

June Edwards,

Erica Hensman,

Harry Dunn

Kerry Chaloner,

Rodyn Nolland

 

Gerald Beckett,

David Toms,

John Price

 

Karin Smart

 

1991

Colin Manton,

Paul Vantilburg,

Dorothy Holman

Richard Demarzo,

Chris Sinclair,

Tiana Westbury

 

Peter Valencia,

John Howes

Roger Davidson

Robyn Bond

 

1992

Galston & Arcadia Bush fire Brigades,

Terry Brown,

Dianne Membrey,

Hugh Simmons,

Ross Burley,

Diane Allan

Louise Elis,

Veronica Klymenko

 

Jenny Pluss

Johannes Harder

Clayton Morgan

 

1993

T Favalaro,

Kelvin Hon,

Mrs B McKew,

Ross Lithgow

J Mullins,

M Smith

 

Freda Halliday,

M Furini,

L Duffield,

J Ryan

 

D Bishop

 

1994

Janet Parker,

Peter Butcher

Lisa Dodds,

Micheal Clark

 

Col Kennedy,

Fran Snow,

Kathleen Ruser

Tony Powell

Glen Vermeulein

 

1995

Irene Rogers

Jasmine Mongan,

Micheal Dayes

 

Frank Valwncie,

Chris Welsh

Brett Lapidge,

Nancy Baird,

Les Maher,

Kerni Ramm

 

Leomard Mitchell

 

1996

John Windybanks,

Lyla Abood,

Jennifer Coorey

 

 

Geoff Lister,

Dwight Geelan

Eric Moody,

Nicole Fox,

Greg Bowerman

Clinton Nesci

 

1997

Neil Maitland,

Paul Thomas

Stuart Trigone,

Mathew Dunning

 

Mathew Davidson,

Luoise Wadey,

Lisa Brennan

 

Andrew Tinson

 

1998

 

 

 

 

 

 

 

1999

James Haldane,

Shannon Marlin,

Charles Walker

Linda Call

 

Sonia McSwan,

Rick Pemberton

 

Justin Heemsker

 

2000

Betty Mutch,

Barry White,

June Smith

Susan Smith

 

Patricia Whitehead

Andrew Miller

Justin O’Malley‑ Jones

 

2001

Julie Sheerin,

Ken Jones

Alex Cameron

Nita Colley,

Mardi Cochran

Monique Fors,

Freya Jessop

Galston Chemist - Bob McLellan

Susan Butler‑ Howell

 

2002

Hal Costin,

Ada Smithson,

Joy Carran,

John Cordina

Mayo Santosa,

Megan Butler,

Cara Hill,

Kohei Katagiri

Brett Schwebel

Jenny Hayes

Galston Newsagency,

Erics Tender Meats,

Glenorie Hairdressers

Bethany Orton

 

2003

Jackie Goldsmith,

Paul Fry

Emily Smith,

Tim Power,

Scott Curruthers

 

 

Ralph Steele

Amy Doubleday

 

2004

Robin Barbara,

Margaret Fagg,

Helen Kay,

Bob Howe,

Ross Lithgow,

John Windbanks

 

Mark Russell-Jones,

Camille Woodward

 

Carol Orr,

Scott Forbes,

Trish Richardson

Country Improvements,

Gaiston/Glenorie Medical Centres

Sarah D'hondt

 

2005

Peter Butcher,

Betty Murphy,

Cathy Gleeson,

Peter and Yvonne Hodgson,

Lorraine and Robert Hodges

Daniel Wassel

 

Dale Lithgow,

Ralph Marsh

Strawberry Fields Stockfeeds – Paulette and Dennis Phillips,

Glenorie Bakery - Paula and Ignatius Pirina,

Essentially Beautiful  - Glaldys Malouf,

Glenorie Newsagency - Debbie and Paul Adams

Vicki Wainwright

 

2006

Dick Udy,

Patrick Modde,

Mary Lee

Hanna Dodd

 

Dianne Dofel,

Ann Mills,

Susan Chizzoniti

Shari’s Sensational Skin - Shari Lovegrove,

Greenshades Cafe – Vince and Juliett Murdocca,

Andys Takeaway – Andy & Jenny Cross

 

 

 

2007

Bill Fleming,

Leba Latif,

Ray Whiteman,

Sue Vella

 

 

New Line Fencing – Luke Borton

Glenorie Pharmacy – John Paul Youssef,

Galston Post Office – Richard Fok,

DPW Realty – Steve Peters

Philip Collier

 

2007

Appreciation Award:

 

Mick Makeham

Paul Harris Fellow:

 

Paul Udy

 

 

2008

Norma Smith,

Patrick Marlin,

Anthony Favaloro,

Allan Head

Hannah Griffiths,

Mariel Greenwood-Graham,

Greg Langdon

 

 

Goodies Bakery -  David Goode,

Glenorie Newsagency - Richard & Marie Ja Ja,

Lorick Management - Lori Modde

Nathan Stanbridge

 

 

 

 

Christine Douglas

 

2009

Colin & Christine Schwebel,

Ray Hume,

Barry Purnell

Jessica Bolitho

 

Glynn Jacobs

Glenorie Post Office -  Bakte & Rushme Shah,

Compass Travel - Lynn Bradley

Kim Bray

 

 Janet Fuller